Business Revenue change Calculation

Due to the popularity of the Chocolate Almond Fudge flavour, Dean is hoping
to increase the price to $19 per take-home tub. Would the solution obtained in
Task 2 still be optimal? Which of the EXCEL reports helps you answer this
question? Justify your answer carefully. How would the solution and The
Creamy Bars’ revenue change, if at all?

Dean runs The Creamy Bar which specialises in artisan ice cream sold at a local farmer’s
market. Prevailing prices in the local market are $10 for a take-home tub of Classic Vanilla
and $18 for a tub of Chocolate Almond Fudge.
The local dairy farmer delivers 50 litres of milk every Friday in preparation for market day.
Classic Vanilla will need 0.5 litres per tub and Chocolate Almond Fudge requires 3 times
as much. Both flavours require 500g of sugar to enhance the taste. There is a total of
22kg of sugar available per market day. For the signature velvety mouthfeel, Dean adds
0.5 litres of heavy cream to Classic Vanilla and double the amount for Chocolate Almond
Fudge. He ordered 55 litres of heavy cream from the supplier.

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Business Revenue change Calculation
Just from $13/Page
Order Essay

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *